Skip to content
Strona główna » Zanim kupisz działkę? cz.2

Zanim kupisz działkę? cz.2

  Koniecznie sprawdź te strony zanim kupisz działkę!
  ..albo udaj się do architekta, który w ramach konsultacji sprawdzi nie tylko ogólnodostępne portale ale również przeanalizuje inne aspekty ważne przy zakupie działki. 

  1. GEOPORTAL:
  zarówno krajowy jak i powiatowy Geoportal to miejsca warte sprawdzenia – wejdź na stronę geoportal.gov.pl i wybierz geoportal krajowy – możesz tam:
  – sprawdzić numer ewidencyjny działki,
  – zmierzyć wymiary i powierzchnię działki,
  – zobaczyć jakie klasoużytki znajdują się na terenie działki (od tego zależy m.in. wysokość podatku)
  – włączyć warstwy pokazujące zobaczyć uzbrojenie terenu, MPZP i Studium.
  Warstwy znajdują się w rozwijanym menu po prawej stronie, a narzędzia do mierzenia na pasku w lewym górnym rogu.
  Na geoportalach powiatowych znajdziesz podobne informacje, często nawet bardziej aktualne -wpisz w Google “Geoportal powiatu …” i wybierz opcję “Geoportal tryb publiczny”.
  Warto też zajrzeć na geoportal wojewódzki i sprawdzić zakładkę “melioracje” oraz “grunty organiczne”.


  2. GUNB – wyszukiwarka RWDZ:
  GUNB to strona Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, a wyszukiwarką TWDZ pozwala przeszukać rejestr wniosków zgłoszeń i decyzji w sprawach budowlanych – na stronie gunb.gov.pl możesz sprawdzić, czy na sąsiednich działkach planowane są jakieś inwestycje.


  3. EKW:
  EKW, czyli Elektroniczne Księgi Wieczyste – ekw.ms.gov.pl. Znając numer Księgi Wieczystej danej działki możesz bezpłatnie przejrzeć jej treść (o numer KW danej działki zapytaj właściciela, ale pamiętaj, że KW zawierają dane osobowe i niekoniecznie każdemu zainteresowanemu będą udostępnione.
  Jeśli nie znasz numeru KW, również możesz uzyskać do niej dostęp, jednak jest to odpłatne (jedno odkrycie to koszt ok. 40 zł). Wejdź na stronę księgiwieczyste.pl i za pomocą numeru identyfikacyjnego działki (znajdziesz go geoportalu) wyszukaj księgę wieczystą działki. Powinna to być jednak ostateczność – wystarczy, że sprawdzisz księgi wieczyste dopiero przed zakupem, a wtedy na pewno otrzymasz jej numer od sprzedającego.


  Koniecznie sprawdź te strony zanim kupisz działkę
  lub po prostu udaj się do architekta, który w ramach konsultacji sprawdzi nie tylko ogólnodostępne portale ale również przeanalizuje inne aspekty ważne przy zakupie działki. 

  Chcesz przekonać się, jak to wygląda w rzeczywistości?

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI – pomożemy Ci na każdym etapie drogi do własnego domu

  #projektdomu #wybordzialki #kiedydoarchitekta #projektindywidualny #budowadomu #adaptacjaprojektu #konsultacjezarchitektem #architktpabianice #architektlodz

  POZOSTAŁE ARTYKUŁY
  Jak wybrać dobrego architekta?

  Jest kilka czynników, które od pierwszego kontaktu wskażą Ci dobrego architekta, z którym warto współpracować. Tutaj zna…

  Kiedy do architekta?

  Dlaczego wizyta u architekta to najlepszy krok w każdym przypadku? Niezależnie od tego, czy masz już działkę i wyma…

  Jak zacząć?

  Chcesz mieć własny dom, ale nie wiesz jak zacząć? Tutaj znajdziesz kluczowe wskazówki o tym, jak rozpocząć drogę do włas…